صفحه اصلی / معرفی محصول / معرفی تلسکوپ سلسترون مدل Inspire 100AZ-duplicate-1

معرفی تلسکوپ سلسترون مدل Inspire 100AZ-duplicate-1

انتخاب نخستین تلسکوپ با وجود گزینه‌های بسیار برای خرید، اغلب کار بسیار دشوار و گیج‌کننده‌ای است. خرید تلسکوپی بیش از حد ساده شاید سبب دلسردی شما شود و تلسکوپی بسیار پیشرفته هم فقط پس از آموزش بسیار سودمند است. شرکت سلسترون امیدوار است با طراحی و ارائۀ سری اینسپایر برای تازه‌کارها یافتن تلسکوپی مناسب این رده از علاقه‌مندان به رصد آسمان را آسان‌تر کند. این سری شامل تلسکوپ‌هایی با گشودگی دهانۀ ۷۰، ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ میلی‌متر است. در اینجا ما به تلسکوپ ۱۰۰ میلی‌متر این سری می‌پردازیم؛ تلسکوپی مبتدی با رابطی مبتکرانه برای عکاسی نجومی.

این مقاله ترجمه‌ای است از مقالۀ Celestron Inspire 100AZ Refractor که در آوریل ۲۰۱۷ در مجلۀ Sky at Night چاپ شد.

نویسنده: استیو ریچاردز

مترجم: اویس محمودی

مشخصات

نوع اپتیک: شکستی آکروماتیک

گشودگی دهانه: ۱۰۰ میلی‌متر (۴ اینچ)

فاصلۀ کانونی: ۶۶۰ میلی متر (f/6.5)

فکوسر: تک‌سرعتۀ خطی با مقیاس میکرومتر

مقر: سمت-ارتفاعی دستی

ابزارهای جانبی: جویندۀ نقطه‌قرمز، چپقی ستاره‌ای مستقیم‌کنندۀ تصویر، چشمی‌های ۱۰ و ۲۰ میلی‌متر، چراغ‌قوۀ نور قرمز، دستورالعمل چاپ‌شده

وزن: ۶/۱ کیلوگرم

تلسکوپ ۱۰۰ میلی‌متری اینسپایر سلسترون تلسکوپی است با گشودگی دهانۀ کافی برای آغاز رصد، فاصلۀ کانونی ۶۶۰ میلی‌متر و امکانات فراوان با قیمت بسیار مناسب. این تلسکوپ نه‌فقط قیمت خوبی دارد، بلکه از لحاظ ظاهر هم بسیار جذاب است. بنابراین بیشتر منجمان جوان را به خود جذب می‌کند.

بدنۀ فلزی لولۀ اپتیکی تلسکوپ ۱۰۰ میلی‌متری به‌رنگ آبی متالیک درخشان رنگ‌آمیزی و صیقل داده شده است و با رابط‌های پلاستیکی سیاه و یک میلۀ دم‌کفتری نارنجی ویژۀ ابزارهای ویکسن ساخته می‌شود. کله‌گی سه‌پایه ظاهری مدرن و نامتقارن دارد و پایه‌هایی استیل با قطر ۳۲ میلی‌متر و با ارتفاع قابل تنظیم دارد.

در بسته‌بندی تلسکوپ علاوه‌بر چشمی‌های کِلنِر ۲۰ و ۱۰ میلی‌متری یک چپقی ۹۰درجۀ مستقیم‌کنندۀ تصویر هم وجود دارد. بنابراین می‌توان با این تلسکوپ چشم‌اندازهای زمینی را هم تماشا کرد. از دیگر ابزارهای جانبی این تلسکوپ می‌توان به چراغ‌قوۀ اِل‌ای‌دی با نور قرمز، سینی ابزارهای جانبی و کلاهک غبار دومنظوره اشاره کرد.

وزن این ابزار همراه با ابزارهای جانبی‌اش ۶/۱ کیلوگرم است. این مقدار به‌اندازۀ کافی کم است که بتوان حتی زمانی که کاملاً قطعه‌ها به‌هم متصل‌اند، به‌راحتی آن را جابه‌جا کرد. بنابراین تلسکوپ ۱۰۰ میلی‌متر اینسپایر شرکت سلسترون ابزاری سودمند برای برنامه‌های رصدی سریع‌السیر است. آسان‌بودن سر‌هم‌کردن این تلسکوپ مزیتی است برای تازه‌کارها که می‌توانند هرچه سریع‌تر به سراغ رصد آسمان بروند.

فکوس و رنگ‌ها

عدسی دوتایی آکروماتیک این تلسکوپ کاملاً اندود‌شده است. اندود آن نازک اما کاملاً یکنواخت و بدون لکه است. تقریباً در ۸۰درصد میدان دید این تلسکوپ ستاره‌ها به‌خوبی دیده می‌شوند. همان‌طور که انتظار می‌رود، ستاره‌های درخشان کمی ابیراهی رنگی دارند اما به‌طور کلی ستاره‌ها با رنگ‌های درست دیده می‌شوند؛ دبران به رنگ نارنجی، خوشۀ پروین به‌رنگ آبی-سفید و دوتایی زیبای بتا-ماکیان همگی به‌درستی دیده می‌شوند.

نمای سیارۀ زهره در سحرگاه – هنگامی که اهلۀ آن دیده می‌شود – بسیار لذت‌بخش است و مریخ هم به‌وضوح غیرستاره‌ای و به‌صورت دیسکی قرمز دیده می‌شود. سطح ماه هم با جزییات جذاب بسیار در دهانه‌ها و رنگ‌های کاذب نه‌چندان زیاد در لبه‌ها دیده می‌شود. برخی رصدگران براین باورند که چشم‌انداز آسمان از درون چشمی ۲۰ میلی‌متری در مقایسه با چشمی ۱۰ میلی‌متری، که چشم‌انداز نسبتاً تاریک‌تری دارد، بسیار بهتر است. خوشۀ دوتایی در برساووش با چشمی ۲۰میلی‌متری به‌خوبی دیده می‌شود و میدان دید پس از گذشت کمتر از ۵ ثانیه از وارد آمدن ضربه‌ای سریع به لولۀ اپتیکی پایدار می‌شود.

عکس و فیلم

کلاهک غبار نگه‌دارنده‌ای برای گوشی‌های هوشمند دارد که با کمک آن به‌آسانی می‌توانید از اجرام آسمانی، هم‌چون ماه، فیلم‌برداری کنید. حتی اگر شرایط دید هم چندان خوب نباشد، با انباشت تصاویر روی هم می‌توانید تصویر خوبی با این مجموعۀ ابتدایی بسازید. حتی با آن که دوربین گوشی‌های همراه هوشمند برای ثبت اجرام ژرفای آسمان به‌اندازۀ کافی حساس نیست، تازه‌کارها از توانایی فیلم‌برداری با اینسپایر ۱۰۰ میلی‌متری بسیار لذت خواهند برد.

با آن که به‌اندازۀ کافی تصویر فکوس می‌شود، پلاستیکی‌بودن چرخ‌دنده‌های فکوسر دنده‌ای تک‌سرعتۀ این تلسکوپ از نقاط ضعف آن به‌حساب می‌آید.

سه‌پایه و مقر به‌خوبی ساخته شده‌اند و دستۀ ۳۰ سانتی‌متری متمایل آن پیداکردن اجرام در آسمان را آسان کرده است. برای دنبال‌کردن اجرام در آسمان کافی است پس از پیداکردن جرم مورد نظر پیچ‌های قفل محورهای سمت و ارتفاع را کمی سفت کنید؛ به‌طوری که تلسکوپ در جای خود بماند و در عین حال بتوانید آن را برای دنبال‌کردن جرم مورد نظر در هر دو محور حرکت دهید.

جویندۀ نقطۀ قرمز فقط پس از یک‌بار هم‌خط‌کردن بسیار مفید خواهد بود. این جوینده ابزار جانبی بسیار مفیدی برای افرادی است که می‌خواهند رصد آسمان را آغاز کنند؛ به‌ویژه اگر می‌خواهند یافتن اجرام در آسمان را با یک نقشه و چراغ‌قوۀ نور قرمز تمرین کنند.

کلاهک غبار و مقر دوربین

اگرچه این تلسکوپ و مقر غیرموتوری آن برای عکاسی نجومی طراحی نشده‌اند، کلاهک غبار آن طوری طراحی شده که بتوانید تلفن همراه هوشمند خود را با یک بند به آن ببندید و سپس مجموعه را به یکی از دو چشمی تلسکوپ متصل کنید. اگرچه دوربین تلفن همراه شما عدسی خود را دارد و نمی‌توان آن را در نقطۀ کانونی اصلی قرار داد، همچنان می‌توانید از روش آفوکال نوری که از لولۀ اپتیکی تلسکوپ بیرون می‌آید را به‌درون دوربین تلفن همراه‌تان هدایت کنید.

برای آن که بتوانید با این روش عکاسی کنید، باید نخست مرکز لنز دوربین را با مرکز چشمی به‌خوبی هم‌خط کنید. کمربندهای لاستیکی قابل‌تنظیم روی کلاهک این کار را آسان می‌کنند. سپس کلاهک غبار را روی چشمی ببندید و با دو پیچ در جای خود محکم کنید. پس از آن فقط کافی است تلسکوپ را روی یکی از اجرام منظومۀ شمسی، مثل خورشید (در صورتی که فیلتر ویژۀ رصد خورشید را در جلوی تلسکوپ قرار داده باشید)، نشانه‌گیری کنید، فکوس را تنظیم کنید و ویدیوی کوتاهی برای پردازش در نرم‌افزار AutoStakkert یا RegiStax ثبت کنید.

ابزارهای جانبی

سه‌پایه با نصب آسان

پایه‌های سه‌پایۀ استیل را به‌راحتی می‌توانید کوتاه و بلند کنید. سینی تجهیزات جانبی هم سه‌پایه را پایدارتر می‌کند.

 جویندۀ نقطه قرمز

وجود نقطۀ قرمز در میدان دید جویندۀ این تلسکوپ هم‌خط‌کردن آن و یافتن اجرام در آسمان را بسیار آسان می‌کند. شدت نور قرمز جوینده قابل تنظیم است و به‌آسانی می‌توانید با دو پیچی که برای تنظیم آن مهیا شده، جوینده را با لولۀ اپتیکی هم‌خط کنید.

 چشمی‌های ۱۰ و ۲۰ میلی‌متر

چشمی‌های کِلنِر ۱/۲۵ اینچی ۱۰ و۲۰ میلی‌متر همراه تلسکوپ برای انواع مختلف رصدها بزرگنمایی‌های بین ۳۳ تا ۶۶ برابر مهیا می‌کنند. فاصلۀ رهایی چشم را می‌توانید با کمک لبۀ لاستیکی جمع‌شوندۀ دور چشمی تنظیم کنید.

لنز دوتایی

عدسی شیئی تلسکوپ ۱۰۰ میلی‌متر اینسپایر از نوع عدسی‌های دوتایی آکروماتیک با قطر ۴ اینچ است که در سری تلسکوپ‌های اینسپایر بزرگ‌ترین گشودگی دهانه را دارد. هرچه گشودگی دهانه بزرگ‌تر باشد، تلسکوپ توانایی بیشتری برای رصد اجرام کم‌نورتر دارد. سطوح کاملاً اندودشدۀ عدسی بازتاب نور را کم می‌کنند و به این ترتیب نور گذر کرده را افزایش می‌دهند.

فکوسر با مقیاس میکرومتر

این تلسکوپ مجهز به فکوسری تک‌سرعته با نگه‌دارندۀ چشمی ۱/۲۵ اینچ است. برای نگاه‌داشتن مطمئن چپقی دو پیچ قفل‌کنندۀ چشمی برای آن تعبیه شده است.

دیگر ابزارهای جانبی مفید برای تلسکوپ ۱۰۰ میلی‌متر اینسپایر سلسترون

۱.  چشمی ۱۵ میلی‌متر Omni

۲. عدسی بارلو ۲برابر ۱/۲۵ اینچ Omni

۳.  فیلتر ۱/۲۵ اینچ رصد ماه

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

ممکن است بپسندید

معرفی محصول
دپارتمان محتوا

معرفی تلسکوپ سلسترون مدل Inspire 100AZ

انتخاب نخستین تلسکوپ با وجود گزینه‌های بسیار برای خرید، اغلب کار بسیار دشوار و گیج‌کننده‌ای است. خرید تلسکوپی بیش از حد ساده شاید سبب دلسردی

ادامه مطلب »